Životní příběh Miloše Růžičky

"Žít pro společnou věc a stále hledat nové cesty je pro něj životní styl i metoda práce"

Rodilý Pražák a pražský patriot, co klid, sílu i poučení nachází ve volné přírodě a v lidech kolem sebe.

Miloš Růžička se narodil v malé vesnici poblíž Prahy, a jak sám říká, aniž by pohnul postelí, ve které se narodil, stal se díky rozrůstání města z vesnického kluka Pražákem a pražským patriotem, kterým je již 54 let. Ve svém rodišti na severu Prahy, kde celý život bez přerušení žije s rodiči, manželkou a s dvěma dcerami, je již třetí generací starousedlíků, kteří se s pomocí dalších sousedů a příbuzných výrazně podepsali na místním veřejném životě. Nečekali a společně ve volném čase postavili a hlavně každodenní činností naplnili sportovní areál, kulturní dům, kino (ve své době s jedním z největších filmových pláten v Praze a s akustikou, kterou vyhledávala pro své nahrávky řada interpretů vážné hudby), hvězdárnu – dnes součást Planetária hl. m. Prahy atd.

Životní zkušenosti

Převážnou část svého života se věnoval podpoře neziskových organizací a práci na pestré paletě projektů z oblasti životního prostředí a péče o krajinu, ekologického zemědělství a rodinných farem, ale i sponzoringu, hudby a multimediální produkce a postprodukce.

Velkým a dlouhodobým tématem je pro něj otázka kvality života, veřejného zdraví, zdravotní prevence a svobodného přístupu k novým poznatkům a postupům v této oblasti.

Co zkoumá a říká, to se v osobním, rodinném i veřejném životě snaží žít. Je přibližně 24 let abstinent, nekuřák, vegetarián. Inspirací mu jsou nekonečné podoby přírody, mj. vyjádřené hudbou a vizuálním uměním. Jeho drogou je pohyb volnou krajinou - po cestách, po vodě i po skalách.

Občan a soused Miloš Růžička

Jako občan je vděčný, že mohl pomoci propagovat Chartu práv dětí v nemocnicích a práva rodičů hospitalizovaných dětí, hospicové hnutí, že byl u založení STUŽ, umělecké nadace Svoboda, Nadace pro zpřístupnění medií. S manželkou založili největší spotřebitelský klub na podporu českých rodinných farem, jedny z prvních prodejen čistých českých potravin a bio výrobků  a první internetový prodej farmářských výrobků (dnes bedýnkování).

Je vděčný, že mohl později svou energii nasměrovat zpátky do svého rodiště, které se spolu s několika „statečnými“ nakonec podařilo ubránit bezohlednému skládkování odpadů, že sobě i dalším následovníkům ukázali, že má smysl se ozvat vždy, když je kvalita života a zdraví v ohrožení. Že má i smysl pozorně naslouchat svému okolí a že ve vážných případech je reálné a účinné třeba uspořádat místní referendum nebo i najít odvahu převzít politickou odpovědnost za rozvoj své obce a život místní komunity. 

Starosta Miloš Růžička

Jako starosta se podílel na konečném ukončení skládkování odpadů v Praze, podařilo se mu zastavit na svém katastru škodlivé praktiky a spekulace s pozemky, s územním plánováním a developerskými projekty. Výměnou se podařilo ve vhodných lokalitách rozběhnout s novými investory kvalitní výstavbu. Se všemi jsou transparentně a pro obec výhodně dohodnuty kompenzace, podmínky spolupráce a výstavby. Hned po nástupu do funkce v r. 2010 zastavil rozprodej obecních pozemků a reálně zahájil budování neexistujícího centra obce. 

Řadu projektů se podařilo realizovat, další jsou připraveny a ani po dvou volebních obdobích reálných nápadů neubývá.  Přibývá také všímavých spoluobčanů ochotných tvořit i pomáhat. Takoví lidé jsou základem každého města i vesnice, kde lidé chtějí žít spokojeně. 

Zastupitel Prahy Miloš Růžička

Jako zastupitel hl. m. Prahy a předseda výboru pro zdravotnictví a bydlení se vedle vyřizování podnětů občanů i zastupitelů věnoval pravidelné kontrole práce pražského magistrátu, pražských organizací a pražské politiky v oblasti zdraví, zdravotní péče, hospodaření s byty a hospodaření fondu rozvoje bydlení. 

Z osobní iniciativy se věnuje podpoře informovanosti občanů - zejména o vlivu hluku, znečištěného ovzduší a vody na zdraví Pražanů. Podporuje zdravé stravování a využívání českých potravin od lokálních výrobců ve školách a školkách. Zastává názor, že nemocem je lepší předcházet, nežli je léčit a rád podporuje vše, co tento svobodný životní postoj podporuje, rozvíjí i chrání.

Také tvrdí, že těhotenství není nemoc a pomáhá odborníkům uplatnit v české praxi aktuální trendy v péči o matku (hlavně v období těhotenství, porodu a poporodní péče). Napomáhá vytvoření podmínek pro vznik porodních domů a porodnic plně respektujících matku a její dítě. Přeje si lepší přístup ke kvalitním odborným informacím, nové standardy a certifikaci porodní praxe.

Podporuje rozvoj “zdravotně – sociálního pomezí” a všech služeb s tím souvisejících.

Považuje za nezbytnost přibližování české zdravotní praxe doporučením WHO, Evropské komise, zejména v oblasti nových a doplňkových metod léčby a prevence. Tento moment by se měl projevit i v případné nové národní legislativě.


Kandidát č. 11 v komunálních volbách do Zastupitelstva hl.m. Prahy (na kandidátce č.6 Spojených sil pro Prahu)

___________________________________________________________________________

Několik poznámek:

Odvaha převzít odpovědnost
„Vždy znovu a znovu mne mrzí, když člověk dobrovolně předá svou vůli cizím zájmům.“

Odvaha pomáhat, ale nebrat lidem odpovědnost za vlastní zdraví
„V dnešním zrychleném světě snadno ztratíme sami sebe, svou vůli, svobodu, odpovědnost za sebe i blízké. Vždy jsem se snažil pomáhat tak, aby lidé věřili, že nikdy nejsou sami, pokud se i oni snaží vlastními možnostmi obtížnou situaci nebo nemoc zvládnout".

Odvaha pomáhat i umožnit lidem převzít odpovědnost za vlastní životy
"Jak na to? To je velká škola života, empatie a celoživotní cesta plná přešlapů".